top of page

UE tworzy koalicję półprzewodników. Szansa na miejsca pracy w NL

Wszystkie 27 państw UE podpisało deklarację tzw. Semicon Coalition, której celem jest wzmocnienie europejskiego ekosystemu chipów. Dokument wskazuje pięć priorytetów: współpracę, inwestycje, kompetencje, zrównoważenie i partnerstwa międzynarodowe.

Jak informuje holenderski rząd, koalicja ma być trampoliną do „Chips Act 2.0” – ambitniejszej wersji strategii dla półprzewodników. Stawką jest niezależność technologiczna, bezpieczeństwo łańcuchów dostaw i przewaga konkurencyjna.

W praktyce oznacza to nowe projekty badawcze, linie pilotażowe i wsparcie dla firm w Niderlandach – od Eindhoven i Brainport po regiony z silnym zapleczem inżynieryjnym. Wielu Polaków pracujących w sektorze high-tech w NL może skorzystać na rosnącym popycie na specjalistów.

Rząd kreśli scenariusz, w którym inwestycje prywatne i publiczne będą warunkiem koncentracji najnowocześniejszej produkcji w Europie. Jednocześnie zapowiadane są programy kształcenia i przebranżowienia, by uzupełnić braki kadrowe.

Firmy zwracają uwagę na koszty energii i dostęp do talentów – bez tego nawet najlepsze deklaracje nie zmaterializują się w fabrykach. Dlatego elementem układanki są też umowy energetyczne i współpraca z uczelniami technicznymi.

Jeśli Unia utrzyma tempo i zepnie finansowanie, w ciągu kilku lat może przyciągnąć kluczowe etapy łańcucha wartości mikrochipów. To otworzy kolejne ścieżki kariery dla inżynierów i techników mieszkających w Holandii.

Udostępnij artykuł

Komentarze

Podziel się swoimi przemyśleniamiNapisz komentarz jako pierwszy.
bottom of page