top of page

Mozambik pod wodą. Rekordowe powodzie i ryzyko chorób

Co najmniej 700 tysięcy osób w Mozambiku ucierpiało w wyniku jednych z najcięższych powodzi od 25 lat. Zniszczone zostały drogi, uprawy i infrastruktura, a część miast jest odcięta. Organizacje humanitarne ostrzegają przed wybuchem cholery i brakiem dostępu do czystej wody.

Skala zniszczeń jest porównywana do katastrof z przełomu lat 90. i 2000. Rzeki wyszły z koryt, a przerwane zapory tylko spotęgowały zalania. Lokalne władze próbują ewakuować mieszkańców, ale w wielu miejscach używa się łodzi, by w ogóle dotrzeć do ludzi uwięzionych na dachach.

To nie jest odległy problem – Holandia i Europa wspierają pomocową logistykę, a część polskich organizacji w NL już zbiera fundusze i materiały. Polacy mieszkający w Holandii mogą wesprzeć sprawdzone fundacje lub przekazać środki poprzez międzynarodowe zbiórki, które zapewniają wodę, schronienie i leki.

Zmiany klimatu sprawiają, że takie epizody są częstsze i bardziej niszczycielskie. Po rekordowych upałach przychodzą nawalne deszcze, które niszczą plony i powodują migracje wewnętrzne. To nakręca spiralę biedy i chorób.

Długofalowo eksperci mówią o potrzebie inwestycji w odporność: lepsze wały, planowanie zabudowy, systemy wczesnego ostrzegania. Ci, którzy dziś pomagają w Mozambiku, jutro będą przenosić te lekcje do innych części świata. W świecie połączonych łańcuchów dostaw i migracji to mądre, choć gorzkie, ubezpieczenie wszystkich – także nas w Holandii.

Udostępnij artykuł

!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.
bottom of page