
Powodzie w Maroku, Hiszpanii i Portugalii. Skutki od wakacji po dostawy
Maroko ewakuuje dziesiątki tysięcy osób z powodu ulewnych deszczy i ryzyka przerwania tam. Na południu Hiszpanii i Portugalii rzeki występują z brzegów, a w wielu miastach ulice zamieniają się w potoki. Pogoda znów pisze własny scenariusz dla południa Europy.
Dla Polaków w Holandii to sygnał, by uważnie planować wiosenne i letnie wyjazdy. Linie lotnicze i hotele w regionach dotkniętych ulewami mogą wprowadzać elastyczne zasady, ale bez aktywnego kontaktu z biurem podróży łatwo stracić czas i pieniądze.
Skutki odczujemy także pośrednio: Andaluzja i południe Portugalii to ważne regiony rolnicze, więc mogą pojawić się przestoje w dostawach części warzyw i owoców. Ceny nie muszą od razu wystrzelić, ale krótkie braki są możliwe.
Lokalne władze mówią o zmienionej „normie” pogodowej – intensywne epizody deszczu po latach suszy. To wyzwanie dla infrastruktury i ubezpieczycieli, którzy już przeglądają polisy i ryzyka w regionie.
Jeśli macie rodzinę lub znajomych w południowej Europie, warto śledzić komunikaty władz i służb. W praktyce najważniejsze są dziś bezpieczeństwo ludzi i ochrona podstawowych usług – resztę da się odbudować.
Share article


