top of page

Oscary nauki rozdane: gen dla ALS i terapia przywracająca wzrok

W Los Angeles wręczono Breakthrough Prizes – nagrody zwane „Oscarami nauki”. Wśród laureatów znalazła się Flamandka Rosa Rademakers, której badania nad mutacją genetyczną powiązaną z ALS i pewnym typem demencji otworzyły drogę do testów genetycznych dla rodzin z obciążeniem chorobą. Każda nagroda to 3 mln dolarów – ale prawdziwą walutą jest nadzieja.

Jak relacjonuje NOS, równolegle doceniono zespół stojący za terapią genową Luxturna, która przywraca częściowo wzrok osobom z rzadką chorobą siatkówki. To nie cyberpunk, tylko medycyna, która przeskakuje kolejne bariery – od laboratorium do gabinetu, z realnym skutkiem w życiu pacjentów.

Breakthrough Prizes przypominają, że wielkie przełomy rzadko mają miejsce w pojedynkę. To sieci współpracujących zespołów, lata nudnej roboty, wiele porażek i nagle – odkrycie, które tłumaczy, dlaczego jedna litera w DNA potrafi zmienić całe życie. A potem pytanie: jak przekuć to w terapię.

Holenderskie szpitale i uczelnie od lat są w tej grze. Dla pacjentów w Niderlandach i w polskiej społeczności w kraju tulipanów te postępy nie są abstrakcją – oznaczają szybszą diagnostykę, lepiej celowane badania przesiewowe i – kiedy się uda – leczenie, które wcześniej było nie do pomyślenia.

Między czerwonym dywanem a białymi kitlami jest przepaść, ale sens nagrody jest prosty: pokazać światu, że inwestycja w naukę wraca. Czasem spektakularnie, czasem po cichu – lecz zawsze bliżej człowieka.

Share article

Comments

Share Your ThoughtsBe the first to write a comment.

CATEGORIES ON THE SITE

We invite you to support us

Home

Film - video production

Photography

Reports from events

Business and business relations

Music videos

Weddings, Holy Communions, etc

Free yourself from Social Media

Blog

contact

We invite you to support our platform via PayPal

contact

0619 530 883

Donate with PayPal
  • Whatsapp
  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Youtube

© Look Arts Vision      creativity      Photo's     Video 

bottom of page